Nowoczesne domy energooszczędne coraz częściej korzystają z centrali wentylacyjnych z odzyskiem ciepła – tzw. rekuperatorów. Rekuperatory pozwalają na wentylację budynku przy jednoczesnej minimalnej stracie ciepła z pomieszczeń.

Działanie rekuperatorów opiera się na wymianie powietrza wewnątrz pomieszczenia z powietrzem na zewnątrz budynku. W praktyce zużyte ciepłe powietrze jest wydalane z pomieszczeń takich, jak kuchnia, łazienka, przedpokój. Z drugiej strony z zewnątrz budynku wchodzi zimne powietrze. W rekuperatorze zimne powietrze z zewnątrz jest ogrzewane przez ciepłe, zużyte powietrze z wnętrza budynku. Następnie ogrzane powietrze z zewnątrz budynku jest nawiewane do domu – salonu, pomieszczeń dziennych, sypialni. W tym samym czasie zużyte powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. W ten sposób mamy stale świeże powietrze w domu, bez dużych strat ciepła. Dzięki temu zyskujemy na mikroklimacie w budynku i oszczędzamy na ogrzewaniu.

W ofercie możemy Państwu zaproponować kompletne systemy rekuperacyjne, które oszczędzą Państwu kosztów ogrzewania i zapewnią świeże powietrze w domu.  Do instalacji mamy dla Państwa w ofercie centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła (serce rekuperacji) oraz rury instalacyjne typu Termofleks lub Spiro. Zastosowana technologia w naszych rekuperatorach sprawia, że są one niezwykle ciche. Ponadto automatyka systemu rekuperacji pozwalana na komfort i wygodę użytkowania.

Zalety rekuperacji

Pierwszą główną zaletą rekuperacji jest stała rotacja powietrza. Dzięki temu pozbywamy się z domu nieświeżego powietrza, wilgoci. W zamian otrzymujemy świeże, filtrowane powietrze, które jest przyjemniejsze i zdrowsze.

Kolejna rzecz to odzysk ciepła. Nasze rekuperatory odzyskują nawet do 95% ciepła oddawanego na zewnątrz. Oznacza to, że mamy świeże powietrze, przy bardzo niewielkich stratach ciepła. To z kolei oznacza oszczędności na ogrzewaniu domu – nawet do 25% oszczędności.

Działanie rekuperatorów możliwe jest także latem, dzięki zastosowaniu BYPASSu – wymiennika letniego. W takim wypadku działanie rekuperatora jest odwrotne: powietrze wydalane jest ogrzewane, a nawiewane jest chłodzone. Wówczas rekuperator może chłodzić dom latem.

Partnerzy