Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy grzewcze, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Pompy ciepła są urządzeniami, które nie tylko sprawnie ogrzewają dom i wodę użytkową, wykorzystując naturalne zasoby, ale także są ekologiczne i energooszczędne.

Działanie pomp ciepła

Pompy ciepła działają na zasadzie odzyskiwania ciepła. Pompy wyciągają energię z jednego miejsca, przekazując drugiemu. W praktyce wyciągane jest ciepło z zimniejszego miejsca i przekazywane jest do cieplejszego miejsca. Ze względu na odwrotny kierunek przesyłanej temperatury pompy ciepła muszą być zasilane elektrycznie, gazowo lub olejowo.

Pompy ciepła działają na takiej samej zasadzie jak lodówki. W lodówkach ciepło jest wyciągane z pożywienia i oddawane do cieplejszego pomieszczenia – dlatego lodówki na zewnątrz są zawsze ciepłe.

Ogólnie działanie pomp ciepła można podzielić na 4 etapy:

  1. Parowanie – do parownika dostaje się ciepło wyciągnięte z miejsca o niższej temperaturze (jest to tzw. dolne źródło). Ciepło ogrzewa czynnik chłodzący, który paruje.
  2. Sprężanie – czynnik chłodniczy w postaci pary dostaje się do sprężarki, gdzie jest zwiększane jego ciśnienie i temperatura.
  3. Skraplanie – następnie czynnik wędruje do kolejnego wymiennika ciepła, do skraplacza. W skraplaczu czynnik ten zmienia stan skupienia i oddaje ciepło do tzw. górnego źródła, czyli do systemu grzewczego budynku.
  4. Rozprężanie – czynnik w stanie ciekłym wędruje do zaworu rozprężającego, gdzie zmniejszane jest jego ciśnienie i zmienia się stan skupienia w lotny.

Ze względu na działanie pomp ciepła mogą one być wykorzystywane zarówno do celów grzewczych, jak i chłodniczych. Najczęściej pompy ciepła znajdują zastosowanie w:

  • centralnym ogrzewaniu,
  • ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej,
  • chłodzeniu pomieszczeń.

Oferowane przez nas pompy ciepła stanowią doskonałe rozwiązanie grzewcze, które będzie skuteczne przez wiele lat. Pompy w naszej ofercie mają bardzo wysoką sprawność, niewielkie koszty eksploatacyjne, są bezawaryjne i pracują wyjątkowo cicho. Wybierając nasze pompy ciepła mogą Państwo wykorzystać naturalne źródła energii i oszczędzać w długim okresie na ogrzewaniu czy chłodzeniu.

Rodzaje pomp ciepła

Wśród oferowanych przez nas pomp ciepła można znaleźć 3 rodzaje, różniące się źródłem pozyskiwania ciepła – dolnym źródłem:

  • pompy gruntowe – energia czerpana jest z gruntów, tego typu pompy ciepła są najbardziej wydajne, jednak koszty instalacyjne są większe ze względu na roboty ziemne;
  • pompy wodne – ciepło czerpane jest z wód gruntowych, najczęściej wykonuje się dwie studnie: czerpalną i zrzutową;
  • pompy powietrzne – pompy czerpiące ciepło z powietrza są najtańsze w instalacji, jednak są najmniej efektywne ze względu na duże wahania temperatury powietrza zewnętrznego.

Partnerzy